3D tiskárna pro výrobu kovových prototypů
Málo platné, všechno, co je ve 3D je in. Ve 3D se dají také tisknout i kovové výrobky. Technologie 3D tisku kovů je již osvědčeným nástrojem pro snadnou výrobu všech prototypů. Používá se u výroby kloubních a dentálních náhrad, různých nástrojů a forem s konformním chlazením. Velmi se využívá u odlehčených struktur v rozsáhlém leteckém průmyslu.
V mnoha dalších technologicky náročných aplikacích se z práškového kovu, který je rovnoměrně skládán ve vrstvách v řádech malých mikrometrů tavený laserem. S využitím takovéto aditivní technologie se nám otevírá také zcela nová oblast mnohých konstrukčních možností. Bionické konstrukce a topologická optimalizace je zde aplikována skrze 3D tisk. Výrobky mají zajímavý moderním vzhled, ale i vysokou přesnost. Pro všechny je charakteristický lehký kovový rám. Jeho váha je minimalizována s ohledem na dodržení nutných pevnostních podmínek.
Aditivní výroba kovových prototypů nahradí tu klasickou a otevře nové možnosti a moderní přístupy pro řadu aplikací. Zatím jsou vysoké pořizovacím náklady a proto se s technologií 3D tisku kovů lze setkat zejména v univerzitním prostředí. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava vybudovala společné pracoviště, kde je Laboratoř aditivní výroby společně se společností Renishaw, která má s touto technologií 3D tisku dlouhodobé zkušenosti.
Aditivní technologie se uplatní v různých výrobních oblastech, jako je zdravotní, automobilový, letecký nebo také kosmický průmysl. Zde se snaží umožnit studentům přístup k vysoce pokročilým inovativním technologiím. Na báňské univerzitě je společné pracoviště na Fakultě strojní. Je zde zapůjčen stroj Renishaw AM 400 v hodnotě 15 milionů korun.
Univerzita plánuje zapojit 3D tisk do výuky. Spolupráce se projeví v mnoha oblastech 3D tisku kovových prototypů. Mimo samotný 3D tisk bude univerzita také vyvíjet a testovat kovové prášky. Tisknout lze například slitiny titanu, hliníku i mědi a k tomu i korozivzdornou nebo chromkobaltovou ocel. 3D tisk je technologií budoucnosti a čeští studenti získají zkušenosti v praxi.
Fakulta zavede i nový předmět pro studenty magisterského a doktorského studia. Spolupráce je také nabízena společnostem, které mají o 3D zájem a chtějí využít výrobu prototypů 3D tiskem. S 3D tiskem kovových prototypů jsou spojeny mnohé další navazující technologické procesy. Například konstruování, pevnostní analýzy, další mechanické testování, ale i obrábění, různé dokončovací metody a povrchové úpravy, či kontrola a měření.