Chybí lidé. Ovoce nejspíše umrzne na stromech

Při oslavách stého výročí vzniku Československa se neustále připomínalo, jak je na tom česká ekonomika skvěle, jak za poslední roky vzkvétá a jak je Slovensko v tomto směru za námi o kus pozadu. Ono je sice skvělé, že ekonomika roste, ale něco je špatně, kdy nejsou lidé, kteří by sklidili ovoce ze stromu. Z aktuálních analytik vyplývá, že ovoce letos zůstane nejspíše na stromech, jelikož opravdu není nikdo, kdo by je z toho stromu sundal.

Vše je otázka nejspíše zaměstnanecké krize, možná za to může i hojná úroda, v jakou dnes doufal jen málokdo. Podle všeho především jablka zůstávají na stromech a není, kdo by je posbíral. Letošní úroda se tedy nejspíše přesune do kompostu, pokud se rychle nevymyslí způsob, jak se jablka a jiné ovoce dostane ze stromů dolů.

Shánět lidi na sklízení ovoce se podle všeho nevyplácí

Výkup jablek je dnes na pětinových hodnotách. Majitelům ovocných stromů se podle všeho nevyplácí investovat peníze za pomocníky, kteří by úroda ze stromů posbírali. Samozřejmě Česká republika není jediná země v Evropě, kterou trápí nadúroda. Nejen o nás je možné říct, že jsme věčně nespokojení – když je neúroda, stěžujeme si, když je nadúroda, také nejsme zrovna nadšení.

Podle všeho dorazila nadúroda do celé Evropy, zatím se podařilo jen Němcům vymyslet způsob, jak úrodu operativně zachránit, aby nezůstala pro kompost.

Jaké je německé řešení?

Němci totiž rozhodli zbavit zaměstnavatele po sedmdesát dní povinností odvádět za zaměstnance všechny poplatky. Během sedmdesáti dnů tak mohou majitelé ovocných stromů zaměstnat pomocníky, kteří pomohou během dvou měsíců sesbírat veškeré ovoce. Jelikož se nemusí nic odvádět, není pro ně výplata zaměstnancům tak skličující.

Kromě zdravotního a sociálního pojištění se tak zaměstnavatelé zbavili po sedmdesát dní i daní.