Čínská sonda dosáhla úspěchu. Přistála na odvrácené straně Měsíce
Neustále se hovoří o tom, že se brzy začne cestovat do vesmíru. O vesmírnou turistiku se nyní snaží nejedna americká či čínská společnost, dalo by se však říct, že Čína má značně navrch. V Číně se totiž neustále snaží lámat rekordy, snaží se dokazovat, že i nemožné lze. To se Číně ostatně nedávno podařilo, jelikož se svou sondou Čchang-e 4 totiž přistála na první odvrácené straně Měsíce. Sice je Čína za tento úspěch ráda, ale její ambice jsou mnohem větší. Svět zkrátka bude opět překvapen.
I když se člověk na Měsíc už dostal a později přestal lidi celkem zajímat, nyní se o Měsíc zajímá nejedna kosmická agentura. Měsíc se zkrátka stal zase velmi populární a lidé chtějí ho prozkoumat opět trochu více. Čína se proto rozhodla se svou sondou přistát na druhé straně Měsíce, což se ostatně podařilo. Tímto krokem se Čína opět zapsala do kosmické historie, tímto krokem však ani zdaleka nekončí.
Odvrácení strana Měsíce není ze Země viditelná, přesto byla zdokumentována díky fotografiím ze satelitů, které kolem Měsíce kroužily. Ovšem i když byla zdokumentována, nikdy na ní nepřistála žádná sonda ani lidský tvor.
Více o přistání sondy Čchang-e 4
Čínská sonda přistála na opačné straně Měsíce, konkrétně přistála na jižní polokouli Měsíce. Na tuto část Měsíce se dostala sonda o hmotnosti 1,2 tuny, nesla na své palubě zhruba 140 kilogramů vážící rover. Uvnitř sondy se také ukrývá sedm vědeckých přístrojů, také kamer a mimo jiné i biosféry, která v sobě nese osivo brambor a taktéž osivo rajčat.
Sonda má za úkol experimentovat, aby se zjistilo, jestli je tento měsíční pozemský ekosystém připraven k fungování v gravitaci.
Co můžeme od Číny očekávat?
Ostatně Čína má opravdu velké plány a čínský vesmírný program velmI rychle dospívá. Jen v minulém roce se povedlo Číně 37 startů, všechny dokonce byly velmi úspěšné.