Co dělat, když si polejete notebook?

Počítač patří mezi vynálezy, bez kterých bychom se dneska už neobešli. Zatímco v minulosti jsme měli hlavně klasické počítače s velkou bednou a ještě větším monitorem, nyní máme spíše menší počítače přenosné takzvané notebooky. Notebooky jsou nadmíru praktické, můžeme je nosit doslova kamkoli. Ovšem je pravdou, že v souvislosti s nimi se pojí i mnoho rizik. Například si takový notebook můžeme polít, což je nadělení. Když dojde k polití notebooku, nevěšte hlavu, poradíme, co dělat, aby notebook toto potopení přežil.  

Mnohé notebooky lze dokonce pojistit před politím, což je opravdu výhodné. V servisu vás to nebude stát tolik, případně dojde k jeho výměně. Ovšem pokud pojištění notebooku proti potopě nemáte, musíte postupovat opravdu velice rychle, než se voda dostane pod klávesnici a než naprosto zničí jakýkoli systém fungování.  

Abyste svůj počítač zachránili před potopou, přinášíme vám tipy a rady, co dělat, než zamíříte s notebookem do servisu.  

Co dělat, když si polijete notebook 

Pokud dojde nešťastnou náhodou k polití notebooku, je třeba jednat opravdu rychle. Musíte všechno vytáhnout ze zásuvky, musíte odpojit všechnu techniku či elektroniku, která je k notebooku napojená. Notebook posléze ihned vypněte, ale rovnou natvrdo, než pronikne voda pod klávesnici.  

Poté začněte s vysoušením. Ideálně vezměte sací ručník, který položte na klávesnici, a notebook posléze otočte monitorem dolů a klávesnicí vzhůru. Vysoušet můžete také vlhčenými ubrousky, ovšem ty toho nevysají tolik jako ručník.  

Zamiřte do nejbližšího servisu 

I když vám notebook může pracovat normálně i po vysušení, může něco stejně pracovat jinak. Doporučujeme ho vzít urychleně do servisu, aby se na něj podíval odborník a aby došlo ke zjištění případných škod. Nenechávejte si ho doma, i když nevykazuje žádné známky poškození.