Jaderné elektrárny se staví čím dál méně
V současné době se velice dbá na životní prostředí. Dokonce nemůže být postaven ani obchvat ve Frýdku-Místku, jelikož jsou zde organizace, které brání této nutné stavbě. Ekologické organizace se však staví i do cesty jaderným elektrárnám, ale to je možná dobře. Díky tomu, že se v současnosti začalo více dbát na životní prostředí, ubývá nově postavených jaderných elektráren. Je jich nejméně za posledních deset let.
Není se čemu divit, protože elektřina se vyrábí už zcela jinak a ekologičtěji, než pomocí jaderných elektráren. Co nejvíce se totiž chce dbát o životní prostředí a lidé jsou tak připraveni na to, že se bude muset snížit počet stavěných jaderných elektráren, pokud budou chtít mít prostředí kolem sebe lepší. Také v tom má prsty havárie v Číně, která se stala v roce 2011.
Proč klesá počet postavených jaderných elektráren?
Na vině jsou hlavně rostoucí ceny elektřiny z jádra. Také se bohužel dbá i na havárii v japonské Fukušimě, ke které došlo ve zdejší jaderné elektrárně v roce 2011. Právě tyto důvody vyplývají z průzkumu, který provedl expert Mycle Schneider. Zabýval se konkrétně průzkumem stavu světového jaderného průmyslu.
Před katastrofou, která se ve Fukušimě v roce 2011 stala, se obvykle stavilo třeba patnáct atomových elektráren během roku. Do té doby v budování elektráren byli velice aktivní i Češi. Ovšem před čtyřmi lety se výrazně pozastavil růst nově zbudovaných jaderných elektráren – v roce 2015 se jich postavilo jenom osm, o další rok později jenom tři a letos se v první polovině postavila jenom jedna jaderná elektrárna. Dokonce i Čína se rozhodla snížit počet postavených elektráren a v loňském roce nechala postavit jenom dvě tyto instituce.
Jaderný druh zaniká
Jaderná elektřina zaniká – to vyplývá snad ze všech statistik, které byly na toto téma udělány. Podíl jaderné elektřiny totiž výrazně poklesl v souvislosti s celkovou výrobou elektřiny. V loňském roce poklesl podíl o skoro jedenáct procent.