Jak je to s nabíjením elektromobilů u nás?
Elektromobily jsou dnes jedno velké téma. I když tato auta stojí majlant, stejně nad nimi většina lidí uvažuje. Důvodem toho je fakt, že je to ekologický způsob ježdění, auto je navíc velice tiché a je s ním možné parkovat prakticky všude. Co je však problémem, tak jsou nabíjecí stanice. Zatímco klasických benzinových pump najdeme jenom při projíždění dálnice několik, v případě nabíjecích stanic pro elektromobily bychom nebyli tak úspěšní. Nabíjecích stanic u nás mnoho není, výjimku tvoří především velká města, kde jich je dostatek. Pojďme se však tímto tématem zabývat trochu víc. Ocení to nejen majitelé elektromobilů, ale také ti, kteří nad koupí elektrického auta uvažují.
V současné době prakticky denně slýcháme o tom, že se vybudují nové stanice pro elektrické vozy. Jenže jak je tomu nyní? To, že se do nových rychlonabíjecích stanic bude investovat, je sice hezké, ale nás zajímá to, co je nyní.
Jaké společnosti provozují rychlonabíjecí stanice?
Nejdříve nás zajímá, jaké společnosti vůbec provozují rychlonabíjecí stanice. S tím souvisí i to, kolik vlastně toto pomyslné tankování stojí. Nejvíce se vyznáte v ceníku společnosti PRE. Abyste mohli tankovat na jejích stanicích, stačí si pořídit jenom čip, případně je možné fungovat s pražskou Lítačkou. Také společnost E.ON stojí za řadou nabíjecích stanic, dokonce se pyšní trochu nižším tarifem než první zmíněná firma.
Ionity provozuje v České republice taktéž několik rychlonabíjecích stanic. Za několik stovek je možné nabíjet bez omezení kWh nebo bez časového omezení.
Kde se rychlonabíjecí stanice nachází?
Jak již bylo zmíněno, nejvíce rychlonabíjecích stanic najdeme ve velkých městech. Mluvíme tedy konkrétně o Praze a Brně, kde byste natankovali potřebnou elektřinu. Stojany se však najdou kupříkladu i u obchodních center nebo u ministerstev.