V Česku platí elektronické dálniční známky. V zahraničí ale už dávno jsou
V České republice začaly od prvního prosincového dne platit elektronické dálniční známky. A i když se zprvu vyskytly problémy při spuštění e-shopu, řidiči je mohou kupovat on-line a nemusí si tak na čelní sklo lepit ty papírové. I když možná mohou být elektronické dálniční známky pro mnohé lidi naprosto fascinující novinkou, pravdou je, že v zahraničí tato verze dálničních známek platí už dlouhé roky. A je nyní otázkou, od koho jsme se nechali inspirovat.
Na Slovensku elektronické dálniční známky fungují už čtyři roky
Možná jsme se nechali inspirovat od našich bratrů Slováků, u nichž dálniční známky fungují už pěknou řádku let. Konkrétně byly zavedeny v roce 2016 a podle Slováků to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí. Elektronické dálniční známky si může člověk koupit prakticky za jízdy. Navíc řidiče tolikrát nezastavují policisté, aby si zkontrolovali, jestli vůbec řidič nějakou známku má či nikoliv. Elektronické dálniční známky se totiž kontrolují s pomocí SPZ kamerového systému.
V současné době je možné koupit na Slovensku dálniční známky třicetidenní, roční a také desetidenní.
I Rakousko se dálničními známkami pyšní už nějakou dobu
Po Slovensku se do skupiny zemí pyšnících se dálniční známkou zařadilo také Rakousko. To zavedlo dálniční elektronické viněty v roce 2017 a opět se setkalo s úspěchem. Stejně jako na Slovensku, i v Rakousku je možné koupit si dálniční známku desetidenní a roční. Místo měsíční se však prodává dvouměsíční dálniční známka.
O systém dálničních známek v Rakousku se stará společnost Asfinag, která se mimo jiné stará i o rakouské dálnice a rychlostní silnice.
V čem se české elektronické dálniční známky liší?
Ať už jsme se inspirovali Slovenskem nebo Rakouskem, v některých věcech se elektronické dálniční známky přece jenom lišit budou. A to konkrétně tím, že je budou kontrolovat policisté. S žádným kamerovým systémem, který by známky kontroloval, se u nás zatím nepočítá.